Soon in English
Võtke ühendust ja uurige lähemalt 5551 5008

Uudised

Hiiu Lõvi pargis avati Mare Mikofi loodud lõviskulptuur ning esitleti uut raamatut endisest Pioneeripataljonist

Skulptor Mare Mikof ja sõjaveteran Osip Benenson lõviskulptuuri taustal

Mare Mikof ja Osip Benenson, taustal lõviskulptuur

Ajaloolisel Pioneeripataljoni alal, Nõmmel asuvas Hiiu Lõvi pargis, avati pargi keskmes pidulikult Mare Mikofi kaasaegne pronksist lõviskulptuur, samuti esitleti Igor Kopõtini ja Leho Lõhmuse uut raamatut „Eesti sõjaväe Pioneeripataljon. Areng ja koostöö 1917-1940“.

Igor Kopõtini ja Leho Lõhmuse uus raamat, mis räägib Pioneeripataljoni loomisest ning tegevusest, koondubki peamiselt tänase Hiiu Lõvi pargi alale. Leho Lõhmus märkis, et tegemist on esimese pärast taasiseseisvumist kirjutatud raamatuga ühe Eesti sõjaväe väeosa ajaloost. „Loodame, et see raamat on eeskujuks samasuguste uurimuste ilmumiseks tulevikus,“ lausus Lõhmus. Raamatu materjalide kogumine võttis aega kümme aastat.

Kuju pidulikul avamisel oli auväärne roll kanda ainsal elusoleval Pioneeripataljoni veteranil, 93-aastasel Osip Benensonil, kes koos Mare Mikofi ning Nõmme linnaosa vanema Erki Korbiga eemaldasid katte pronkstaieselt.

Uus  moodne linnaskulptuur LÕVI on omamoodi kelmikas ja õrn. Mare Mikofi sõnul ammutas ta innustust moodsa lõvikuju loomiseks elust enesest: „Kõigest sellest, mis on juba nähtud, tehtud ja kogetud. Ma ei võta LÕVI kui mingit märki, vaid olen püüdnud kujutada looma lihtsalt, ilma sügava tagamõtteta ega millegi asendusena. Mul poleks midagi selle vastu, kui minu linnaskulptuuri suhtutaks näiteks teatava annuse varjatud irooniaga. See oleks tervislik nii vaatajale kui loojale. Oleksin õnnelik, kui LÕVIs märgataks soovi “inspireerida” igapäeva hallusest läbi vaatama. Rohkem lapsemeelsust!“ ütles skulptor Mikof.

Skulptuurile lisab silmailu Andres Alveri kavandatud purskkaev, mis pargi munakivisillutise lõpptähisena on kui sümbioos ajaloost ning moodsast kunstist. Tulevikus avaneb võimalus veesilma veerel pingil istuda, ümbruskonda nautida ning öötundidel veel peegelduvaid valgusvihke imetleda.

Hiiu Lõvi pargi lõvikuju avamine ning purskkaevu valmimine on jätk tänavu alustatud ligi kahe hektari suuruse pargi rajamisele. Hiiu Lõvi park saab täielikult valmis järgmisel aastal, mil väravad avatakse kõigile huvilistele.

Täname kõiki kohale tulnud külalisi, sõpru ning koostööpartnereid korda läinud ürituse eest ja loomulikult taevataati, kes meile kuiva ilma kinkis!